>Strona główna>Laboratoria>Laboratorium 06>Widok laboratorium
polski   english
Laboratorium Systemów Autonomicznych 
i Robotów Mobilnych
Wygląd ogólny

 
 
Jest to najmniejsze z laboratoriów dydaktycznych naszego zakładu, ale tylko powierzchniowo. Laboratorium to posiada specjalnie profilowaną podłogę, w celu wyeliminowania problemów w pracach nad sterowaniem robotów mobilnych. Pierwsze, co się da zauważyć w tym pomieszczeniu, to jego niewątpliwa duma - Robuter. 
 
Robuter - mobilny robot autonomiczny - wygląda niewinnie, ale drzemią w nim możliwości (90 kB) Maskotka laboratorium, a zarazem najbardziej zaawansowany technologicznie robot mobilny - Robuter. 
Laboratorium specjalnie wyposażono w fotel od malucha, który można zamontować na robocie. Robot potrafi funkcjonować jako jednostka w pełni autonomiczna.
Podczas otwarcia laboratorium serwował szampana.
Dwa główne serwery w laboratorium - Notos i Ithaca. Zajęcia na nich mają tylko dyplomanci i studenci wyższych lat. W laboratorium używa się zarówno systemów operacyjnych UNIX  ;-) i Windows NT :-( . Serwery podczas zajęć dyplomantów (75 kB)
Serwer Euros (wyżej) i Ulisses (niżej) (60 kB) Trzeci serwer - Euros, chwilowo rozebrany z powodu prac nad połączeniem robota mobilnego Ulisses - pierwszego tego typu urządzenia zaprojektowanego i zbudowanego w Polsce.
Ponownie stanowisko serwerów: (od lewej) Notos z Windows`em NT i Ithaca z UNIX-em. Najbardziej na prawo PC-et z systemem generacji impulsów służący do prac nad bioprotezą. Serwery Notos i Ithaca (39 kB)
Stół montażowy i przyszły Ulisses 2 (51 kB) Stanowisko montażowe. Na stole widoczny projekt nowego Ulissesa 2. Można wyobrazić sobie całkowity koszt takiego urządzenia, przybliżona cena korpusu i 2 silniczków robionych za granicą na zamówienie - ok 10 000 PLN.

Copyright by Ireneusz Nowak, 24.05.1999r, Maciek Gajewski 2002


powered by Apache HTML/PHP: Paweł Sadowski Gfx: adrian jaworski [powered by NEdit] [hosted by Solaris]