>Strona główna>Laboratoria>Laboratorium 010>Sprzęt
polski   english
Pracownia Robotyki
Opis sprzętu w laboratorium

 
 

W laboratorium tym znajduje się bardzo wiele różnorodnego sprzętu i nawet zestaw zdjęć tutaj zamieszczonych nie jest w stanie ukazać pełnego wyposażenia. Laboratorium posiada 9 komputerów, w tym jeden pełniący rolę serwera - rab. Komputery te służą do sterowania podłączonego do nich  sprzętu, oraz do prowadzenia zajęć z mikrokontrolerów oraz układów Motoroli. Laboratorium jest wyposażone także w 3 roboty przemysłowe: PR-02, IRp-6, IRb-6 - drogi sprzęt wymagający zasilania z zewnątrz (sprężarki znajdują się poza laboratorium); sonary ultradźwiekowe; system wizyjny, robota dydaktycznego i wielu innych urządzeń.
 
Na zdjęciu sprzęt widoczny zaraz po wejściu do laboratorium. Kolejno od prawej: blok sterowania robotem IRb-6, stanowisko i komputer Moto - sterowanie dwuwahadlem, stanowisko sysemów wizyjnych, blok sterowania robotem PR-02. Od lewej: (nie widoczne) stanowisko robota dydaktycznego Romik + komputer Romik, (widoczne) sonary ultradzwiękowe i komputer Urs. Na końcu stołu serwer Rab. Sprzęt widoczny na wejściu (91 kB)
Dwuwahadło (34 kB) Na zdjęciu układ dwuwahadła. Za sterowanie tym urządzeniem odpowiedzialny jest komputer moto. Jest to część stanowiska badawczego, którego głównym przeznaczeniem jest testowanie opracowywanych algorytmów sterowania.
Stanowisko systemów wizyjnych. W automatyce konieczne może się okazać sterowanie robotem poza zasięgiem wzroku osoby sterującej. M.in. do takiech zadań ma służyć to stanowisko.
W monitorze widoczna postać dra inż. Roberta Muszyńskiego - autora tego zdjęcia i wielu innych na tej stronie. Zdjęcie to posłużyło za okładkę w jednym z pism traktujących o tematyce robotycznej.
Stanowisko systemów wizyjnych (61 kB)
Robot przemysłowy IRb-6 ( po lewej pragment bloku sterowania) (92 kB) Robot przemysłowy IRb-6. Pierwszy rzucający się w oczy po wejściu do sali. Robot przemysłowy IRb-6 (74 kB)
Robot przemysłowy PR-2 (56 kB) Robot przemysłowy PR-02 (po lewej) i jego blok sterujący (po prawej). Z pewnością najbardziej wysłużony robot w laboratorium.
Ze względu na bardzo wysokie koszty eksploatacji i swój wiek prawdopodobnie niedługo opuści laboratorium.
Blok sterujący robotem przemysłowym PR-2
Małe roboty mobilne: 2 wieksze, to roboty typu Cyklop; mniejszy robocik, to robot Khepera. Ze względu na ich rozmiary, ćwiczenia można wykonywać na biurku z komputerem sterującym. Stanowisko wyposażone jest w komputer sterujący - Mobil. Małe roboty mobilne: 2 roboty Cyklop i robot Khepera (56 kB)
Robot dydaktyczny Romik (105 kB) Mały robot dydaktyczny Romik podczas naprawy elektroniki. Robot ten jest doskonałym wstępem do pracy na dużo większych robotach przemysłowych.
Jeszcze raz stanowisko małych robotów mobilnych. Widoczny monitor komputera sterujacego - Mobil, oraz oscyloskop do badania sygnałów w układach sterujących i wykonawczych robota. Stanowisko robotów mobilnych (114 kB)

 

Copyright by Ireneusz Nowak, 24.05.1999r.


powered by Apache HTML/PHP: Paweł Sadowski Gfx: adrian jaworski [powered by NEdit] [hosted by Solaris]