>Strona główna>Laboratoria>Laboratorium 07>Sprzęt
polski   english
Laboratorium Robotów Inteligentnych 
Wyposażenie

Serwery:

DIABLO
Serwer ten jest niewątpliwie dumą tego laboratorium. Został sprowadzony  w połowie 1998 roku. Jest to komputer firmy Sun. 
Obudowa: Sun Enterprise Ultra 450
Procesory: 4 procesory Ultra SPARC - II
RAM: 512 MB
HDD: w danej chwili 3 sztuki (możliwe zamontowanie do 20 sztuk)

Dawniej 'ciałem' tego komputera była obecna sequoia. Teraz daiblo jest najmocniejszym komputerem w laboratorium. Wykorzystywany jest do prowadzenia zajęć z Matlaba, c, pascala oraz administracji Unixów. Komputer bywa także używany przez pracowników lub doktorantów do bardziej złożonych obliczeń (np. przy uczeniu sieci neuronowych).
 

Serwer
Diablo - in face (82 kB)
A oto widok na "rozebranego" diablo. Na zdjęciu widoczne wentylatory, częsć płyty głównej oraz dwa procesory (środkowa, górna częsć zdjęcia. Zdjęcie z czasów kiedy diabol miał tylko 2 procesory ). 
Docelowo można zamontować 4 procesory i 4 GB RAM.
Serwer Diablo 
- wnętrze (108 kB)

 
SEQUOIA
Drugi Sun-owski serwer, który przybył do laboratorium w 1998 roku. Posiada 1 procesor Ultra SPARC i 192 MB RAM-u. Komputer jest wykożystywany jedynie przez pracowników zakładu. Serwer Diablo - widok z przodu (26 kB)

 
AMARGOSA
Serwer na bazie PC-ta. Jeden z 2 routerów zakładowej sieci. Wyposażony w modem. Dodatkowo zajmuje się przyjmowaniem poczty dla pracowników. Serwer Amargosa

 
WHITNEY
Komputer ten pełni rolę serwera plików. Są na nim składowane pliki wszystkich studentów i dyplomantów. Serwer plików - Whitney

 
INYO
Jest to platforma firmy Hewlett Packard wyposażona w 1 procesor PA-RISC, 192 MB RAM-u i streamer firmy HP. Jest to komputer HP9000 serii 715.
Na komputerze tym są prowadzone zajęcia z Pascala i Ady dla studentów I roku kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektroniki  i Wydziale Mechanicznym. Choć zajęcia te prowadzone są przez pracowników naszego zakładu, nie odbywają się one w żadnej zakładowej pracowni, lecz w ogólnoinstytutowej pracowni komputerowej - laboratorium 103 bud. C-3. Do niedawna w laboratorium tym znajdowały sie terminale zakładowe, ale od pewnego czasu funkcjonuje tam niezależna od zakładu sieć komputerowa. Dla zapewnienia dużej niezawodnosci połączenia pracowni z serwerem Inyo, może być ono realizowane zarówno poprzez sieć instytutową, jak i poprzez zakładowy serwer terminali Tioga, połączony ze stanowiskami laboratoryjnymi za pomocą łącza RS-232C.
Serwer Inyo (27 kB)
Na zdjęciu u góry widać serwer inyo. Na zdjęciu w pełnym formacie, dostępnym po wskazaniu zdjęcia obok myszą, po lewej stronie zdjecia znajduje się serwer typu Apollo firmy HP, sprowadzony w celach tymczasowych testów z systemem HP-UX.
Na zdjęciu u dołu widzoczny jest serwer Inyo po otwarciu obudowy. Po lewej stronie widoczna płyta główna z zintegrowaną kartą sieciową. Po prawej stronie widoczny jest sposób montowania twardych dysków, oraz zasilacz.
Serwer Inyo po otworzeniu obudowy (110 kB)

 
PANAMINT
Serwer studencki. Służy przede wszystkim do "rozrywki" studentom posiadającym konta na innych serwerach. Ma on za zadanie odciążyć sprzęt przeznaczony do prowadzenia zajęć. Serwer Panamint

 
Stacje robocze SPARC Station 4 - " PIWA"
Z przodu od lewej: faxe, carlsberg, lech, EB;
Pod oknami od lewej: zywiec, okocim, corona
Na przeciw okien od lewej: tuborg, grolsch, miller,
Najbardziej po prawej, od bliższego: heineken, amstel

Są to graficzne stacje robocze SPARC Station 4 firmy Sun. Do laboratorium przybyły w kwietniu 1998 roku, zastępując wysłużone terminale tekstowe firmy Facit. Wyposażone są one w procesor SPARC Ultra, 32 MB RAM-u (carlsberg, faxe, eb, lech po 64MB), twarde dyski i monitory 17".
Na stacjach tych prowadzone są na nich zajęcia dla studentów roku III, IV i V specjalności Robotyka.

Stacje robocze Sun Sparc Station 4 - potocznie piwa (39 kB)

 
Serwer dyskietek Sunshine
Komputer ten jest wynikiem zapotrzebowania na napęd dysków elastycznych  dostępny dla studentów, gdyż stacje robocze nie są w nie wyposażone, a korzystanie ze stacji zamontowanych w serwerach nie jest bezpieczne dla ich bezawaryjnej pracy. Z braku srodków musiano się zdecydować na możliwie najtańsze rozwiązanie. Wszystkie elementy użyte przy tym projekcie pochodzą z odzysku. Jest to: PC286, 1MB RAM-u, 1 x FDD 3,5" - 1.44 MB - jako stacja użytkowa i zamontowany wewnątrz 1 napęd FDD 5,25" - 360 kB - jako dysk startowy. Cały system miesci się na 1 dyskietce 360 kB i zawiera MS-DOS 6.22, otoczenie sieciowe i demon FTP. Otoczenie sieciowe i demon FTP są freeware'em uzyskanym dzieki pomocy S. Siwka z UJ w Krakowie.
Dostęp do stacji dysków odbywa się za pomocą programu ftp.
instrukcja obsługi
Serwer dyskietek Sunshine

Copyright by Ireneusz Nowak, 24.05.1999r.


powered by Apache HTML/PHP: Paweł Sadowski Gfx: adrian jaworski [powered by NEdit] [hosted by Solaris]