Zapoznanie się z systemem Unix/Linux
- zadania do wykonania

 1. Utwórz plik na dysku z poleceniami demonstrującymi podstawowe operacje na plikach: tworzenie pliku i katalogu, zmienianie nazwy, praw dostępu, linkowanie, kasowanie pliku, itp. Uruchamiaj plik jako skrypt, czyli:
  sh nazwa-pliku
  
  Włącz śledzenie wykonania poleceń w pliku (set -x).

 2. Opracuj polecenia find realizujące następujące zadania:
  - znalezienie wszystkich plików w katalogu /var które zmieniły się w ciągu ostatniej doby
  - to samo dla plików we własnym katalogu domowym, jednak z pominięciem określonego zestawu plików, które często się zmieniają, lecz nie są interesujące, np. .Xauthority, .gconf, itp.
  - plików w katalogu /etc które są: zwykymi plikami, dostępnymi dla użytkownika,

 3. Pracując w grupie z kolegą/koleżanką połącz się z nim/nią poleceniem talk i nawiąż interesującą rozmowę. Jeśli pracujecie na oddzielnych stacjach roboczych to możecie się połączyć podając nazwę użytkownika w postaci user@host

  Następnie włączcie się na jeden komputer i wykorzystując dwa potoki utworzone poleceniem mknod ponownie nawiążcie konwersację w trybie tekstowym przez te potoki. W najprostszy sposób można to zrobić uruchamiając pisanie na jednym potoku w jednym oknie emulatora terminala, a czytanie z drugiego potoku w drugim oknie. Lepsze (ale trudniejsze) byłoby jednak czytanie i pisanie w jednym oknie.